Text uveřejněný na tomto webu se nemusí shodovat s názory zaměstnavatele Tesco Stores ČR a.s., nebo případně dalších stran. Jsou zde uveřejněny svobodné názory odborové organizace, jejich členů a zaměstnanců společnosti v souladu s čl. 17 Listiny základních práv a svobod, platnými právními předpisy a Ústavou ČR. Rada NOT i Rada odborové organizace si vyhrazují právo odstranit nebo nezveřejnit texty s urážlivým, rasovým, diskriminačním či vulgárním podtextem, stejně jako texty či reklamní odkazy nesouvisející s obsahem a účelem těchto stránek.

UPOZORNĚNÍ pro zasílání obchodních sdělení a telemarketing:
Není dovoleno a je zakázáno zasílat jakákoli nevyžádaná obchodní sdělení na kteroukoli e-mailovou adresu uveřejněnou na tomto webu nebo využívat jakékoli uvedené telefonní kontakty pro účely telemarketingu, výzkumů trhu nebo nabídku služeb. Nevyžádaná obchodní sdělení zaslaná na kteroukoli zde uveřejněnou e-mailovou adresu nebo uskutečněný pokus o telemarketing, výzkum či obchodní nabídku na jakékoli níže uvedené telefonní číslo, budou bez dalšího upozornění řešena podáním podnětu pro zahájení správního řízení k příslušnému správnímu úřadu (ÚOOÚ) pro porušení příslušných právních předpisů a směrnicí GDPR.

neděle 26. června 2011

Žijeme si jako prasata v žitě, vysvětlil Kalousek. Filip krajana varuje

VLÁDA | 25.6.2011 22:04- AKTUALIZOVÁNO

Lidem se nedaří vysvětlit vládní reformy, částečně i vinou médií, říká ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Voličům podle něj na vládě nevadí ani tak reformy, jako účast Věcí Veřejných. Každopádně si Češi podle druhého muže TOPky žijí jako prasata v žitě.

"Polovina naší země pořád je sociálně potřebná a já nechápu proč. Před Lidlem, jak to zboží padá z těch plných vozíků nakupujících nezaměstnaných, tak marně přemýšlím, proč jsme na tom tak strašně špatně," zamýšlí se Kalousek nad společným jmenovatelem aktuální evropské ekonomické krize, která má podle něj společného jmenovatele - život nad poměry a především na dluh.

"Já žiju na venkově a myslím, že nikdo na tom není špatně, že si všichni žijeme jako prasata v žitě," hodnotí životní úroveň v ČR ministr financí v obsáhlém sobotním rozhovoru pro Lidové noviny.

"On si pan ministr bude tak dlouho zahrávat s trpělivostí občanů této země, až se stane předmětem defenestrace," reagoval pro ParlamentníListy.cz s nadsázkou na Kalouskův výrok předseda KSČM Vojtěch Filip. Kalousek jako jeho krajan, Jihočech, prý podle lídra komunistů "chytil ty nejhorší pražské manýry a ztratil veškerý kontakt s občany."

Kde dále škrtat

Kalousek také připustil, že se bude v rozpočtu dále škrtat, pokud se ekonomická situace Řecka a potažmo celé Evropy zhorší. V LN hovořil o 15 miliardách korun.

Ministr Kalousek však nechtěl prozradit konkrétní oblasti, ve kterých by škrtal. "Nechci vytvářet virtuální realitu a zbytečně plašit, dokud ta situace nenastala. Akorát bych zbytečně rozdmýchával vášnivé diskuse, a to nechci," odpověděl pro ParlamentníListy.cz Kalousek. Varianty škrtů už jsou podle ministra připraveny. "Těch scénářů je několik, ale neprozradím ani jeden, nezlobte se," uzavřel Kalousek.

Bárta připomíná Mirkovi hazard

Exministr dopravy Vít Bárta, jenž je nadále členem K9, se nestačil výrokům Kalouska divit. "Kalousek září obzvláště s výrokem, že se lidé mají jak prasata v žitě. Jsem rád, že Mirek Kalousek otevřeně říká, že ve státní pokladně je o 15 miliard méně, než kolik máme za tento rok utratit. Je třeba jej i pochválit za to, že již nezlehčuje krizi a nenazývá ji rýmou, jak to udělal před pár lety," řekl pro ParlamentníListy.cz Bárta.

Podle Bárty právě snaha TOP 09 opožděně zdanit hazard, připraví rozpočet o 5 miliard korun, které například chybí na opravy silnic. "Odbory mají pravdu v tom, že nyní nesmíme snížit daně, nesmíme připustit snížení příjmů státu," dodal Bárta.

Je opojen mocí

"Pan Kalousek je zcela opojen mocí a ztratil soudnost. Žije si v nějakém skleníku složeném z limuzín a luxusu, a vůbec nechápe, jak se lidem v Česku a i na venkově, kterým se ohání, žije. Osobně mě to velmi mrzí, nebýval takový, hodně se změnil. Bohužel asi bude muset za tohle své chování v budoucnu nést následky," reagoval pro ParlamentníListy.cz předseda Agrární komory Jan Veleba. Právě on ví, s kolika problémy se musí potýkat lidé na venkově, i menších městech, zvlášť pracují-li v zemědělství. 


"To, že by si lidé na venkově žili jako prasata v žitě, je nesmysl. V zemědělství je totiž průměrný plat něco přes 18 tisíc měsíčně - to asi pan ministr neví. To znamená, že ti lidé berou méně, než je průměrná mzda v zemi. Nemluvím ani o tom, v kolika okresech, dříve zemědělských, je nyní obrovská nezaměstnanost, mnohdy až kolem dvaceti procent - ti lidé určitě také jako prasata v žitě nežijí,"  uvedl dále Veleba.

Jeho slova potvrzuje i starosta menší jihočeské obce, který si však nepřál být jmenovaný. "Lidé u nás pracovali skoro všichni vždy v zemědělství. Plodiny a vyprodukované suroviny  však nemají takový odbyt jako dříve, poněvadž vše drtí dovoz. A tak mají lidé často jen práci na dobu určitou v sezóně. Zbytek roku jsou doma, protože tu jiná práce ani v okolí není. Jednou za měsíc dají peníze dohromady a jedou nakoupit do supermarketů, to ano, ale po zbytek měsíce pak většinou nejdou ani do místní prodejny, která tu fungovala více než padesát let. Nyní přemýšlíme, že ji snad zavřeme, protože prostě nejsou žádné tržby," řekl starosta obce na Strakonicku.

Autor / Zdroj: Parlamentní listy

STEM: Podle lidí hájí odbory především zájmy svých členů

Naprostá většina lidí je přesvědčena, že odbory hájí zájmy svých členů a také státních zaměstnanců. Jen o málo více než polovina dotázaných si ale myslí, že se odbory staví za zájmy všech pracujících. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu společnosti STEM, který se konal bezprostředně před odborářskou stávkou v dopravě na počátku června.

Hájení zájmů české ekonomiky odborům přisuzuje 48 procent lidí a 41 procent si myslí, že odbory hájí také zájmy zaměstnanců soukromých firem. Bezmála tři čtvrtiny dotázaných jsou přesvědčeny, že odbory jsou v Česku potřebné a užitečné.

Podobný průzkum dělá agentura již více než 15 let a názory společnosti se za tu dobu příliš nemění. Potřebnost a užitečnost odborů vyzdvihují přirozeně zejména jejich členové, ale i mezi nečleny je tento názor v převaze. Rozdíly mezi názory sympatizantů jednotlivých stran jsou poměrně značné, ale i u voličů pravice alespoň mírně převažuje mínění o potřebnosti a užitečnosti odborů.

Zhruba dvě třetiny lidí (67 procent) se domnívají, že odboráři háji zájmy nižších společenských vrstev a 64 procent dotázaných si myslí, že tomu je tak i v případě středních vrstev. Sotva čtvrtina si pak odbory spojuje s hájením zájmů zaměstnavatelů a podnikatelů.

Lidé zaměstnaní v soukromém sektoru se v názorech příliš neliší od těch, kteří pracují v sektoru veřejném. Výrazněji se ale rozcházejí názory podle politické orientace. Stoupenci KSČM a ČSSD přisuzují odborům častěji než sympatizanti ODS a TOP 09 hájení zájmů nižších i středních vrstev a zájmů všech pracujících. Příznivci levicových a pravicových stran se zejména neshodnou v názoru, zda odbory hájí zájmy rozvoje ekonomiky. Mezi voliči KSČM a ČSSD si to myslí většina, mezi sympatizanty ODS a TOP 09 ani ne třetina dotázaných. 

Autor: Česká tisková kancelář
Sekce: Aktuality
Vytvořeno: Pátek, 24 Červen 2011

Poznámka:

aktuální stav hlasování se v době uveřejnění značně změnil (stav k 26.6.2011 | 21:35):

Anketa

Čí zájmy podle vašeho názoru hájí odbory?
5% Svých členů 
2% Svých členů a státních zaměstnanců 
64% Všech pracujících 
29% Spřízněných politických stran

úterý 21. června 2011

Sněmovna přebila Senát, zvyšování věku odchodu do penze schválila

Praha - Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat, výpočet penzí se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Rozhodla o tom dnes sněmovna hlasy vládní koalice v rámci takzvané malé důchodové reformy. Námitky levicového Senátu odmítla. Důchodovou novelu ještě dostane k podpisu prezident.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) poslancům řekl, že přijetí senátní verze by znamenalo opuštění principu, podle něhož každá koruna příspěvku, který lidé vloží do důchodového systému, se náležitě projeví na výši jejich penze. Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) k rozhodnutí sněmovny uvedl, že vláda novelu protlačila bez jakékoli snahy nalézt konsenzus. "Nezbývá než po příštích volbách tento sociálně necitlivý zákon nahradit normou, která bude spravedlivá a pro občany přijatelná," dodal.

Schválení senátní verze by podle Drábka "z hlediska dlouhodobé stability důchodového systému a odpovědnosti k budoucím generacím bylo nezodpovědné". V rozporu s verdiktem ústavních soudců by prý znamenalo, že by se část příjmů neprojevovala na výši důchodu. Drábkův stínový protějšek z ČSSD Zdeněk Škromach namítal, že přijetí senátní verze by bylo spravedlivější ke středněpříjmovým penzistům, kteří by zůstali na svém, zatímco nízkopříjmoví by si polepšili mírně a vysokopříjmoví více.

Vyšší penze má podle novely dostávat ve srovnání se současným stavem zhruba pětina lidí, kteří pobírají nad 36.000 korun měsíčně. Podle ministerstva by se jim důchody měly zvýšit v průměru o dva procentní body. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta, tedy řádově o desetikoruny až stokoruny. Snižování má být zaváděno postupně, plně platit začne od roku 2015. Snížení by měla dorovnat valorizace, která má být nově automatická bez zásahu vlády.

Základní výměra starobního důchodu by měla podle novely představovat devět procent průměrné mzdy, ČSSD navrhovala zvýšení na deset procent. Podle Škromacha by to stát přišlo navíc o tři až pět miliard korun, které Senát navrhoval získat zvýšením stropů pojistného na sociální zabezpečení.

Starobních důchodců bylo na konci letošního března 2,266 milionu, meziročně se jejich počet zvýšil o 40.400. Průměrný starobní měsíční důchod představoval 10.511 korun.

Zvyšování věku pro odchod do důchodu, které Senát odmítl, vláda navrhla z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života. Týkat se bude žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce, jako je tomu nyní u mužů.

Hranice věku pro odchod do důchodu (v letech a měsících):

rok narození

muži
ženy
ženy s jedním dítětem
ženy se dvěma dětmi
ženy se třemi až čtyřmi dětmi
ženy s pěti dětmi
1953
63r
62r
60r+8m
59r+4m
58r
56r+8m
1954
63r+2m
62r+4m
61r
59r+8m
58r+4m
57r
1955
63r+4m
62r+8m
61r+4m
60r
58r+8m
57r+4m
1956
63r+6m
63r+2m
61r+8m
60r+4m
59r
57r+8m
1957
63r+8m
63r+8m
62r+2m
60r+8m
59r+4m
58r
1958
63r+10m
63r+10m
62r+8m
61r+2m
59r+8m
58r+4m
1959
64r
64r
63r+2m
61r+8m
60r+2m
58r+8m
1960
64r+2m
64r+2m
63r+8m
62r+2m
60r+8m
59r+2m
1961
64r+4m
64r+4m
64r+2m
62r+8m
61r+2m
59r+8m
1962
64r+6m
64r+6m
64r+6m
63r+2m
61r+8m
60r+2m
1963
64r+8m
64r+8m
64r+8m
63r+8m
62r+2m
60r+8m
1964
64r+10m
64r+10m
64r+10m
64r+2m
62r+8m
61r+2m
1965
65r
65r
65r
64r+8m
63r+2m
61r+8m
1966
65r+2m
65r+2m
65r+2m
65r+2m
63r+8m
62r+2m
1967
65r+4m
65r+4m
65r+4m
65r+4m
64r+2m
62r+8m
1968
65r+6m
65r+6m
65r+6m
65r+6m
64r+8m
63r+2m
1969
65r+8m
65r+8m
65r+8m
65r+8m
65r+2m
63+8m
1970
65r+10m
65r+10m
65r+10m
65r+10m
65r+8m
64r+2m
1971
66r
66r
66r
66r
66r
64r+8m
1972
66r+2m
66r+2m
66r+2m
66r+2m
66r+2m
65r+2m
1973
66r+4m
66r+4m
66r+4m
66r+4m
66r+4m
65r+8m
1974
66r+6m
66r+6m
66r+6m
66r+6m
66r+6m
66r+2m
1975
66r+8m
66r+8m
66r+8m
66r+8m
66r+8m
66r+8m
1976
66r+10m
66r+10m
66r+10m
66r+10m
66r+10m
66r+10m
1977
67r
67r
67r
67r
67r
67r
1978
67r+2m
67r+2m
67r+2m
67r+2m
67r+2m
67r+2m
1979
67r+4m
67r+4m
67r+4m
67r+4m
67r+4m
67r+4m
1980
67r+6m
67r+6m
67r+6m
67r+6m
67r+6m
67r+6m
1981
67r+8m
67r+8m
67r+8m
67r+8m
67r+8m
67r+8m
1982
67r+10m
67r+10m
67r+10m
67r+10m
67r+10m
67r+10m
1983
68r
68r
68r
68r
68r
68r
1984
68r+2m
68r+2m
68r+2m
68r+2m
68r+2m
68r+2m
1985
68r+4m
68r+4m
68r+4m
68r+4m
68r+4m
68r+4m
1986
68r+6m
68r+6m
68r+6m
68r+6m
68r+6m
68r+6m
1987
68r+8m
68r+8m
68r+8m
68r+8m
68r+8m
68r+8m
1988
68r+10m
68r+10m
68r+10m
68r+10m
68r+10m
68r+10m
1989
69r
69r
69r
69r
69r
69r
1990
69r+2m
69r+2m
69r+2m
69r+2m
69r+2m
69r+2m
1991
69r+4m
69r+4m
69r+4m
69r+4m
69r+4m
69r+4m
1992
69r+6m
69r+6m
69r+6m
69r+6m
69r+6m
69r+6m
1993
69r+8m
69r+8m
69r+8m
69r+8m
69r+8m
69r+8m
1994
69r+10m
69r+10m
69r+10m
69r+10m
69r+10m
69r+10m
1995
70r
70r
70r
70r
70r
70r
1996
70r+2m
70r+2m
70r+2m
70r+2m
70r+2m
70r+2m
1997
70r+4m
70r+4m
70r+4m
70r+4m
70r+4m
70r+4m
1998
70r+6m
70r+6m
70r+6m
70r+6m
70r+6m
70r+6m
1999
70r+8m
70r+8m
70r+8m
70r+8m
70r+8m
70r+8m
2000
70r+10m
70r+10m
70r+10m
70r+10m
70r+10m
70r+10m
2001
71r
71r
71r
71r
71r
71r
2002
71r+2m
71r+2m
71r+2m
71r+2m
71r+2m
71r+2m
2003
71r+4m
71r+4m
71r+4m
71r+4m
71r+4m
71r+4m
2004
71r+6m
71r+6m
71r+6m
71r+6m
71r+6m
71r+6m
2005
71r+8m
71r+8m
71r+8m
71r+8m
71r+8m
71r+8m
2006
71r+10m
71r+10m
71r+10m
71r+10m
71r+10m
71r+10m
2007
72r
72r
72r
72r
72r
72r
2008
72r+2m
72r+2m
72r+2m
72r+2m
72r+2m
72r+2m
2009
72r+4m
72r+4m
72r+4m
72r+4m
72r+4m
72r+4m
2010
72r+6m
72r+6m
72r+6m
72r+6m
72r+6m
72r+6m
2011
72r+8m
72r+8m
72r+8m
72r+8m
72r+8m
72r+8m
2012
73
73
73
73
73
73

Autor/Zdroj: ČTK